We wtorek, 23 czerwca, w Kielcach oficjalnie otwarto Regionalne Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami (RCK). To pierwsze takie miejsce w województwie świętokrzyskim i jedno z 16 działających w Polsce.
W wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości – przedstawiciele władz rządowych i lokalnych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, jak również odbiorcy naszych usług.
Spotkanie prowadziła Adriana Kiejda, kierownik RCK, która wyjaśniała, że pomoc obejmuje trzy główne obszary – ETR, czyli tekst łatwy do czytania i zrozumienia, AAC, czyli komunikację alternatywną i wspomagającą, oraz PJM, czyli polski język migowy.
To między innymi tłumaczenie trudnych dokumentów na prostszy język, wsparcie tłumaczy języka migowego, pomoc osobom głuchoniewidomym, a także wdrażanie specjalnych komunikatorów dla osób, które nie mówią lub mówią z dużą trudnością.
Podczas spotkania prowadzono rozmowy o dostępnej komunikacji oraz wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Nie obyło się bez wzruszeń i emocji. Wszystkie wystąpienia i rozmowy tłumaczyli tłumacze PJM. Uroczystość uświetnił występ uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Wydarzenie relacjonowały lokalne media za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Lokalizacje RCK można sprawdzić na interaktywnej mapie Google


















